Yeni Sansür Yasası

Yeni Sansür Yasası ; Dezenformasyon yasası bir suç olarak görülebilir hale getirildi ve hepimiz burada hapis cezası alabiliriz.

Yeni Sansür Yasası

Yeni Sansür Yasası ; Dezenformasyon yasası bir suç olarak görülebilir hale getirildi ve hepimiz burada hapis cezası alabiliriz. Onun için bu konuyu gerçekten kamuoyunun dikkatine sunmak ve bu konuda herkesi bilgilendirmek hepimizin görevi olduğunu düşünüyoruz. Şimdi biz buraya nasıl geldik.

2013’ten beri Özellikle sosyal medyada inanılmaz bir baskı var. Çünkü Akp’nin devasa bir Havuz medyası oluşturduğundan beri birçok gazeteci internet mecralarına kaçtı. Bilindiği gibi 2018 yılında internet yayınlarına Akp tarafından, RTÜK denetimi getirdi. Erdoğan Hükümeti  dedi ki sadece televizyonları değil internet üzerinden yayın yapan YouTube’da 10 takipçisi olan insan bile yayıncıdır benim gözümde 10 kişinin bile takip ettiği kanalı takip  ederim dedi.

Bu samimi değil çünkü siz her yayıncıyı takip edemezsin pratikte bunun bir karşılığı yok. Hükümet yandaşlarının kendi gözüne kestirdiği insanlara ve yayın yapan kanallara sopa göstermek ve para cezası vermek dahası hakkında soruşturma açmak gibi akıl almaz dayatmacı bir Politika izlendi. 2018 sonra dediler ki bu da yetmez, internetteki yayıncılarda aynı zamanda bu yayıncıların olduğu platformlarada ceza verelim dediler.

 Bu gerekçeyle 2020’de bir sosyal medya yasası geçirdiler. Ekim ayında  bu platformları kaldırmadıkları ve suç olarak nitelendirilen içerikler için para cezası vereceğiz demeleri, ne demek bu olay mahkemelerin karar vermesi gereken bir durum mevcut yasalar gereği, Türkiye’de yargının durumu ortada. Şubat 2022’de MHP bir sosyal medya şikayetleri inceleme Komisyonu kuralım dedi. Bu da ne demektir öyle bir komisyon kuralım dediler ki içinde İl Emniyet Müdürü olsun Cumhuriyet başsavcılığından biri olsun denildi.

Bu grubun içinde kim yok Biliyor musun hakim yok yani böyle bir şey de ortaya çıkardılar ama bu tasarı geri çekildi bu teklif kanunlaşmadı  sonunda 2022 Mayıs, Haziran aylarında da getirdikleri  genel kurula getirecekleri kanun diyor ki, halk arasında endişe korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği kamu düzeni ve genel sağlığı ile gerçeğe aykırı bir bilgiyi kamu barışını bozmaya yönelik alenen paylaşım yapan ve  yayan kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır denildi.

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.